08.06.2024, 13:35
173
0

Ο Αλκαράθ νικά τον Σίννερ σε πέντε σετ και φτάνει στον τελικό του Ρολάν Γκαρός

Ο Ισπανός, Νο 3 στον κόσμο, Κάρλος Αλκαράθ προκρίθηκε στον τελικό του Ρολάν Γκαρός.

Στον ημιτελικό του Γκραν Σλαμ στο χώμα, νίκησε τον Ιταλό, Νο 2 στον κόσμο, Γιαννίκ Σίννερ σε πέντε σετ με σκορ 2-6, 6-3, 3-6, 6-4, 6-3. Ο αγώνας διήρκεσε 4 ώρες και 9 λεπτά. Αυτός ο τελικός είναι η τρίτη εμφάνιση του Κάρλος σε τελικό Γκραν Σλαμ και η πρώτη του στο Παρίσι. Αντίπαλός του στον τελικό θα είναι είτε ο Νορβηγός Κάσπερ Ρούουντ είτε ο Γερμανός Αλεξάντερ Ζβέρεφ.

Το Γαλλικό Όπεν είναι ένα από τα τέσσερα πιο διάσημα τουρνουά Γκραν Σλαμ. Φέτος, διεξάγεται από τις 26 Μαΐου έως τις 8 Ιουνίου, με συνολικό χρηματικό έπαθλο €53,478,000.