19.05.2024, 18:32
196
0

Η Ανατροπή της Άρσεναλ Επί της Έβερτον Εξασφαλίζει τη Δεύτερη Θέση στην EPL

Στην 38η αγωνιστική της Αγγλικής Πρέμιερ Λιγκ, η Άρσεναλ του Λονδίνου νίκησε την Έβερτον με 2-1 εντός έδρας, ανατρέποντας το σκορ κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Ο Ιντρίσα Γκέιγ έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο 40ό λεπτό, αλλά ο Τακεχίρο Τομιγιάσου ισοφάρισε μόλις τρία λεπτά αργότερα, στο 43ο λεπτό. Το νικητήριο γκολ σημείωσε ο μέσος των Κανονιέρηδων, Κάι Χάβερτς, στο 89ο λεπτό.

Με 89 βαθμούς, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα εξασφάλισε τη δεύτερη θέση στην EPL, χάνοντας το πρωτάθλημα από τη Μάντσεστερ Σίτι.

Για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν, η Άρσεναλ έθεσε σοβαρή πρόκληση στη Μάντσεστερ Σίτι για τον τίτλο. Την περασμένη σεζόν, οι Κανονιέρηδες τερμάτισαν μόλις πέντε βαθμούς πίσω.