Ποδόσφαιρο
16.05.2024, 07:03
210
0

Η "Γιουβέντους" κέρδισε το Ιταλικό Κύπελλο, ο Μιράντσουκ πέρασε 31 λεπτά στον αγωνιστικό χώρο.

Ο τελικός αγώνας του Ιταλικού Κυπέλλου, όπου η "Γιουβέντους" αντιμετώπισε την "Αταλάντα", ολοκληρώθηκε στο γήπεδο "Ολίμπικο". Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με ελάχιστη νίκη για την ομάδα της Τορίνο.

Ήδη από το τέταρτο λεπτό του παιχνιδιού, η "Γιουβέντους" προηγήθηκε χάρη σε γκολ του επιθετικού Ντούσαν Βλάχοβιτς, απαντώντας σε πάσα από τον Αντρέα Καμπιάσο. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 1:0 υπέρ της "Γιουβέντους". Στο 72ο λεπτό του αγώνα, ο Ντούσαν Βλάχοβιτς σημείωσε ένα δεύτερο γκολ, το οποίο αργότερα ακυρώθηκε από το σύστημα VAR, εντοπίζοντας μια θέση οφσάιντ στο επεισόδιο με το σκοραρισμένο γκολ. Το σκορ παρέμεινε ίδιο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Ο ρωσικός μέσος Αλεξέι Μιράντσουκ της "Αταλάντα" ξεκίνησε τον αγώνα στον πάγκο και μπήκε μόλις στο 59ο λεπτό του παιχνιδιού. Αντικατέστησε τον Μάριο Πασαλίτς και πέρασε 31 λεπτά στον αγωνιστικό χώρο.

Η "Γιουβέντους" έγινε η νικήτρια του Ιταλικού Κυπέλλου για τη 15η φορά στην ιστορία της.