10.08.2024, 07:52
231
0

Η Εθνική Ισπανίας Κέρδισε τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι

Στον τελικό αγώνα των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι, η εθνική ομάδα της Ισπανίας νίκησε την ομάδα της Γαλλίας με 5-3 στην παράταση.

Ο Γάλλος μέσος Έντζο Μιγιό άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό. Στη συνέχεια, στα 18 και 25 λεπτά, ο επιθετικός Φερμίν Λόπες Μαρτίν σημείωσε δύο γκολ, δίνοντας προβάδισμα στην Ισπανία. Ο μέσος Άλεξ Μπαένα αύξησε το προβάδισμα στο 28ο λεπτό. Στο 78ο λεπτό, ο Γάλλος μέσος μείωσε τη διαφορά, και στο 93ο λεπτό, ο Ζαν-Φιλίπ Ματέτα ισοφάρισε με πέναλτι, στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση.

Ο Σέρχιο Καμέλο σημείωσε το γκολ που χάρισε στην Ισπανία τα χρυσά μετάλλια των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού στο 100ο λεπτό. Στο 121ο λεπτό σημείωσε ξανά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στις 28 Ιουλίου 2024 η Ισπανία νίκησε τη Γαλλία στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-19 και αναδείχθηκε νικήτρια του τουρνουά. Νωρίτερα, η εθνική ομάδα είχε κερδίσει και το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Έτσι, αυτό είναι το τρίτο τουρνουά που κερδίζει η Ισπανία αυτό το καλοκαίρι.

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες στο Παρίσι διεξάγονται από τις 26 Ιουλίου έως τις 11 Αυγούστου. Το Παρίσι είχε ήδη φιλοξενήσει τους Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες το 1900 και το 1924. Μετά την ολοκλήρωση των Αγώνων, θα γίνει η δεύτερη πόλη μετά το Λονδίνο που έχει φιλοξενήσει τρεις φορές τους Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες.