Ποδόσφαιρο
09.08.2024, 08:04
230
0

Το Μαρόκο Κέρδισε το Ολυμπιακό Χάλκινο στο Παρίσι, Συντρίβοντας την Αίγυπτο με 6-0

Η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου του Μαρόκου κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 στο Παρίσι, νικώντας την ομάδα της Αιγύπτου με σκορ 6-0.

Το σκορ άνοιξε ο Μαροκινός παίκτης Ez Abde στο 23ο λεπτό. Τρία λεπτά αργότερα, ο Soufiane Rahimi διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας. Ο Bilal El Khannous σημείωσε το τρίτο γκολ στο 51ο λεπτό. Στο 64ο λεπτό, ο Rahimi ολοκλήρωσε το διπλό του. Εννέα λεπτά αργότερα, ο Akram Nakach σημείωσε το πέμπτο γκολ. Το τελικό 6-0 εξασφαλίστηκε από τον Achraf Hakimi.

Το κύριο γεγονός του τετραετούς κύκλου λαμβάνει χώρα στην πρωτεύουσα της Γαλλίας από τις 26 Ιουλίου έως τις 10 Αυγούστου 2024. Στον τελικό αγώνα, η Ισπανία και η Γαλλία θα αναμετρηθούν στις 9 Αυγούστου.