Ποδόσφαιρο
06.08.2024, 08:02
148
0

Η Γαλλία νίκησε την Αίγυπτο και πέρασε στον τελικό των οικιακών Ολυμπιακών Αγώνων

Στον ημιτελικό του Ολυμπιακού ποδοσφαιρικού τουρνουά στο Παρίσι, η εθνική ομάδα της Γαλλίας νίκησε την ομάδα της Αιγύπτου στην παράταση με σκορ 3:1.

Το σκορ στον αγώνα άνοιξε στο 62ο λεπτό ο αμυντικός των Αιγυπτίων Μαχμούντ Σάμπερ. Στο 83ο και 99ο λεπτό, ο Ζαν-Φιλίπ Ματέτα σημείωσε δύο γκολ, φέρνοντας τη νίκη στην γαλλική ομάδα. Στο 108ο λεπτό, ο Μάικλ Ολίζε διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 3:1.

Έτσι, η Γαλλία πέρασε στον τελικό των οικιακών Ολυμπιακών Αγώνων, όπου θα αντιμετωπίσει την εθνική ομάδα της Ισπανίας. Η Ισπανία νίκησε το Μαρόκο με σκορ 2:1 στον ημιτελικό της.

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες στο Παρίσι διεξάγονται από τις 26 Ιουλίου έως τις 11 Αυγούστου. Το Παρίσι είχε φιλοξενήσει τους Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες το 1900 και το 1924. Μετά το τέλος αυτών των Αγώνων, θα γίνει η δεύτερη πόλη μετά το Λονδίνο που θα έχει φιλοξενήσει τους Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες τρεις φορές.