Τένις
04.08.2024, 10:04
207
0

Η Τζενγκ Τσινγουέν νίκησε τη Ντόνα Βέκιτς στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων 2024

Στις 3 Αυγούστου ολοκληρώθηκε ο τελικός αγώνας των Ολυμπιακών Αγώνων, όπου η Κινέζα παίκτρια Τζενγκ Τσινγουέν νίκησε την Κροάτισσα αντίπαλό της Ντόνα Βέκιτς.

Ο αγώνας διήρκεσε 1 ώρα και 45 λεπτά και έληξε με σκορ 6-2, 6-3. Η νικήτρια σημείωσε τέσσερις άσους και τρία διπλά λάθη στο σερβίς της. Η Τζενγκ αξιοποίησε τέσσερα από τα επτά break points. Η αντίπαλός της, Βέκιτς, σημείωσε έναν άσο και έκανε δύο διπλά λάθη. Αυτή αξιοποίησε ένα break point.

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες στο Παρίσι διεξάγονται από τις 27 Ιουλίου έως τις 11 Αυγούστου. Συνολικά θα απονεμηθούν 329 σετ μεταλλίων. Το πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 περιλαμβάνει 32 αθλήματα.