Ποδόσφαιρο
25.07.2024, 08:04
170
0

Η εθνική ομάδα της Αργεντινής εκδίδει δήλωση για τον αγώνα με το Μαρόκο στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Ο Κλαούντιο Τσίκι Τάπια, πρόεδρος της Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας Αργεντινής, σχολίασε τον αμφιλεγόμενο αγώνα με την ομάδα του Μαρόκου στη φάση των ομίλων των Ολυμπιακών Αγώνων 2024.

«Περιμέναμε στα αποδυτήρια για σχεδόν δύο ώρες, και οι παίκτες μας έπρεπε να ξαναβγούν για ζέσταμα και να συνεχίσουν έναν αγώνα που έπρεπε να είχε διακοπεί από τον διαιτητή μετά την εισβολή των Μαροκινών φιλάθλων στο γήπεδο και τη βία κατά της αργεντίνικης αποστολής. Ήταν πραγματικά παράλογο και αντίθετο με τους κανονισμούς των αγώνων. Έχουμε ήδη υποβάλει καταγγελία στην Πειθαρχική Επιτροπή της FIFA για να ληφθούν οι κατάλληλες κανονιστικές ενέργειες και να επιβληθούν κυρώσεις στους υπεύθυνους», ανέφερε το Mundo Albiceleste, αναφερόμενος στα λόγια του Τσίκι Τάπια.

Στο 16ο λεπτό των καθυστερήσεων του δεύτερου ημιχρόνου, οι Αργεντινοί σκόραραν για να κάνουν το 2-2. Εκείνη τη στιγμή, ξέσπασαν ταραχές στις κερκίδες, καθώς οι φίλαθλοι άρχισαν να ρίχνουν φωτοβολίδες και διάφορα αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο. Η αστυνομία έπρεπε να αναπτυχθεί και οι παίκτες και τα μέλη της ομάδας στάλθηκαν στα αποδυτήρια για λόγους ασφαλείας. Ο αγώνας συνεχίστηκε δύο ώρες αργότερα. Ο διαιτητής Νίμπεργκ έλεγξε το VAR και καταλόγισε οφσάιντ στο δεύτερο γκολ της Αργεντινής. Μετά την επανέναρξη του αγώνα, οι ομάδες έπαιξαν για τρία λεπτά ακόμα, με το τελικό σκορ να είναι 2-1 υπέρ του Μαρόκου.