22.07.2024, 18:30
182
0

Αγώνας στη Νορβηγία Ακυρώθηκε Λόγω Διαμαρτυριών Οπαδών Κατά του VAR

Στις 22 Ιουλίου, είχε προγραμματιστεί ο αγώνας της 15ης αγωνιστικής του νορβηγικού πρωταθλήματος. Ο αγώνας μεταξύ Λίλεστρομ και Ρόζενμποργκ διακόπηκε λόγω διαμαρτυριών οπαδών κατά του VAR.

Ο αγώνας διεξήχθη στο Τρόντχαϊμ. Ήδη στο πρώτο ημίχρονο, οι διαιτητές αναγκάστηκαν να διακόψουν το παιχνίδι τέσσερις φορές. Η πρώτη διακοπή έγινε στο δεύτερο λεπτό, όταν ένας οπαδός πέταξε ψαροκεφτέδες στο γήπεδο. Επτά λεπτά αργότερα, το παιχνίδι συνεχίστηκε, αλλά οι διαμαρτυρίες δεν σταμάτησαν. Στη συνέχεια, οι οπαδοί άρχισαν να πετούν μπάλες τένις και καπνογόνα στο γήπεδο. Κάθε φορά, οι διαιτητές οδήγησαν τις ομάδες εκτός γηπέδου.

Μετά την επιστροφή των παικτών, οι οπαδοί ξανά άρχισαν να πετούν διάφορα αντικείμενα στο γήπεδο. Ο αγώνας σταμάτησε οριστικά με σκορ 0:0.

Την άνοιξη του 2024, η Σουηδία εγκατέλειψε τις βιντεοαναθεωρήσεις.