15.07.2024, 06:38
200
0

Η Αργεντινή κατέκτησε το Κύπελλο Αμερικής 2024

Η εθνική ομάδα της Αργεντινής έγινε η πρωταθλήτρια του Κύπελλου Αμερικής 2024. Στον τελικό, νίκησε την Κολομβία 1-0 στην παράταση.

Ο κανονικός χρόνος του αγώνα στο Στάδιο Χαρντ Ροκ στο Μαϊάμι, ΗΠΑ, έληξε με ισοπαλία 0-0. Στην παράταση, ο επιθετικός της Αργεντινής, Λαουτάρο Μαρτίνες, σημείωσε το μοναδικό γκολ στο 112ο λεπτό.

Έτσι, οι Αργεντινοί κατέκτησαν το Κύπελλο Αμερικής για δεύτερη συνεχόμενη φορά και τη 16η φορά στην ιστορία του τουρνουά.

Ο καλύτερος παίκτης του Κύπελλου Αμερικής 2024 αναγνωρίστηκε ως ο μέσος της Κολομβίας, Χάμες Ροντρίγκες.

Ο πρώτος σκόρερ του τουρνουά ήταν ο Αργεντινός Λαουτάρο Μαρτίνες, που σημείωσε 5 γκολ.

Ο καλύτερος τερματοφύλακας του ηπειρωτικού πρωταθλήματος ονομάστηκε ο Εμιλιάνο Μαρτίνες της Αργεντινής.

Το Κύπελλο Αμερικής 2024 διεξήχθη από τις 20 Ιουνίου έως τις 14 Ιουλίου στις ΗΠΑ, με τη συμμετοχή 16 ομάδων από τη Βόρεια και Νότια Αμερική.