15.07.2024, 06:34
222
0

Η Ισπανία κέρδισε το Euro 2024

Ο τελικός αγώνας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2024 ολοκληρώθηκε, όπου η Ισπανία αντιμετώπισε την Αγγλία. Το τελικό σκορ ήταν 2-1 υπέρ των Ισπανών.

Δεν σημειώθηκαν γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Μόνο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο μέσος της Αγγλίας, Φιλ Φόντεν, έκανε τη μοναδική σουτ στην εστία και για τις δύο ομάδες.

Στο ημίχρονο, ο Λουίς ντε λα Φουέντε αντικατέστησε τον ηγέτη του κέντρου Ρόδρι με τον Μάρτιν Σουμπιμέντι. Αμέσως μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο 17χρονος Λαμίν Γιαμάλ έκανε ακριβή πάσα στον Νίκο Ουίλιαμς, ο οποίος άνοιξε το σκορ.

Σε απάντηση, ο Γκάρεθ Σάουθγκειτ έκανε τις δικές του αλλαγές. Έφερε τον μέσο Κόουλ Πάλμερ. Ο μέσος της Τσέλσι πρώτα επιτάχυνε την επίθεση της Αγγλίας και μετά έκανε ακριβή σουτ για να ισοφαρίσει το σκορ.

Στο 87ο λεπτό, ο αμυντικός Μαρκ Κουκουρέλα έκανε σέντρα στην αγγλική περιοχή, την οποία τελείωσε ο Μικέλ Ογιαρθάμπαλ δίνοντας την νίκη στην Ισπανία.

Η "Κόκκινη Οργή" έγινε η πρώτη χώρα που κέρδισε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα τέσσερις φορές.