Ποδόσφαιρο
11.07.2024, 06:52
196
0

Η ομάδα της Αγγλίας απέσπασε νίκη από την Ολλανδία στο τέλος και προκρίθηκε στον τελικό του Euro 2024

Στον ημιτελικό αγώνα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, η ομάδα της Αγγλίας πέτυχε μια δύσκολη νίκη επί της Ολλανδίας με σκορ 2-1 και προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά.

Στο 7ο λεπτό, ο Ολλανδός μέσος Χάβι Σίμονς άνοιξε το σκορ με ένα όμορφο μακρινό σουτ, αλλά στο 18ο λεπτό, ο Άγγλος επιθετικός Χάρι Κέιν ισοφάρισε με ένα πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος. Η νίκη της Αγγλίας εξασφαλίστηκε από τους αναπληρωματικούς παίκτες - στο 91ο λεπτό, ο Όλι Γουότκινς σκόραρε από την πάσα του Κόουλ Πάλμερ.

Στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, η Αγγλία θα αντιμετωπίσει την Ισπανία, η οποία την προηγούμενη ημέρα πέτυχε μια δύσκολη νίκη επί της Γαλλίας με σκορ 2-1.

Ο τελικός αγώνας θα διεξαχθεί στις 14 Ιουλίου στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου.

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2024 διεξάγεται στη Γερμανία από τις 14 Ιουνίου έως τις 14 Ιουλίου. Η σημερινή πρωταθλήτρια Ευρώπης είναι η Ιταλία.